fbpx

Andrzej Dąbrowski

04 marca 2019

Brak komentarzy

Start Kwiaty

Irys – królewski kwiat

Irys – królewski kwiat

Elegancki kwiat sprawia, że irys jest jednym z najbardziej przyciągających wzrok wiosennych kwiatów. Jest w nim coś królewskiego, ponieważ symbol fleur-de-lis wzorowany jest na irysie. Jednocześnie mają naturalny wygląd, jakby mogły rosnąć wśród trzcin. Irys jest tradycyjnym kwiatem ciętym, który będzie wyglądał ładnie w jednorodnych bukietach i aranżacjach. Uprawiający irysy coraz częściej dbają o kwiaty, co znacznie poprawiło ich żywotność. Oznacza to, że kwiaty zawsze pięknie rozkwitają i mają długą żywotność w wazonie.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Pochodzenie

Irys należy do rodziny kośćców, a w naturze żyje około 300 gatunków, szczególnie w północnych strefach klimatu umiarkowanego. Kwiaty wyrastają z cebul, które mają niezwykłą umiejętność przetrwania i radzą sobie w suchych, zimnych i wilgotnych miejscach. Kwiat prawdopodobnie zrodził się w Azji Środkowej. Popularne irysy uprawiane na kwiaty cięte pochodzą z cebulek, które rozwinęły się w Hiszpanii, Portugalii i Afryce Północnej.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Asortyment

Najpopularniejszym kwiatem jest ‘Iris hollandica’, ze smukłą i elegancką łodygą i kwiatem, dostępną w wielu odcieniach niebieskiego, od błękitnego nieba po stalowy błękit i liliowy. Występują też w innych kolorach: żółtych, białych, a  nawet dwukolorowych. Niemiecki irys z grupy ‘iris germanica’ jest oferowany w szerokiej gamie kolorów, ma grubsze kwiaty a na dolnych listkach okwiatu znajduje się szczoteczka włosków prowadząca do pręcików, które przypominają bródkę. Dlatego są znane jako brodate irysy.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Na co zwracać uwagę kupując irysy

  • Sprawdź długość, wagę i dojrzałość kwiatów.
  • Sprawdź, czy nie ma pustych pąków.
  • Irys musi być wolny od szkodników i chorób. Uważaj na botrytis (szara pleśń).
  • Opadające, suche lub pomarszczone łodygi kwiatowe wskazują, że kwiaty są stare i były przechowywane zbyt długo.

Wskazówki pielęgnacyjne

1.Przytnij 3-5 cm od łodyg ostrym sekatorem lub ostrym nożem.

2. Umieść irysy w czystych wiadrach lub wazonach z czystą wodą.

3. Dodaj odżywkę odpowiednią dla kwiatów cebulowych. Zapewni ona, że kwiaty otwierają się prawidłowo i mają dobrą żywotność w wazonie.

4. Irysy można przechowywać w chłodni w temperaturze 2 ° C, korzystnie w pozycji pionowej, aby zapobiec ich wygięciu. Im krótszy czas przechowywania, tym lepiej kwiat będzie stał w wazonie.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Wskazówki

Największą atrakcją w irysie są różne odcienie niebieskiego, rzadkie wśród kwiatów ciętych, które pięknie łączą się z białymi i żółtymi, dając na przykład wesołe kombinacje wiosenne z forsycją i innymi kwitnącymi gałęziami. Wyeksponuj je razem na półce jako atrakcyjną kompozycję wiosenną. Irysy doskonale nadają się do równoległych kompozycji, a mocna łodyga nadaje się do wysokich aranżacji w piance florystycznej. 

Źródło informacji i zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.