fbpx

eryk

01 grudnia 2014

Brak komentarzy

Start Kwiaty

Gwiazda Betlejemska – biografia hollywoodzkiej gwiazdy

Gwiazda Betlejemska – biografia hollywoodzkiej gwiazdy

Gwiazda Betlejemska pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku. Jednak swoją karierę rozpoczęła w Hollywood, w Kalifornii, tam gdzie spektakularne kariery gwiazd mają swój początek.  Aztecka legenda głosi, że płonący kwiat, jak nazywali go Aztekowie, jest zabarwiony krwią bogini, której serce pękło z miłości. Aztekowie cenili roślinę, która ozdabiała tropikalny obszar górski podczas krótkich zimowych dni, mniej z powodu walorów dekoracyjnych a bardziej z uwagi na jej praktyczne zalety. W swoim języku nazywali ją 'Cuetlaxochitl”. Z jej liści robili czerwony pigment, którego używali do kosmetyków i tkanin. Mleczny sok Gwiazdy Betlejemskiej był wykorzystywany do zbijania wysokiej gorączki.

W półtropikalnym klimacie, Gwiazda Betlejemska rośnie jako krzak i może osiągać nawet 4 metry wysokości. Około 1828 roku urokowi dzikiej Gwiazdy Betlejemskiej uległ Joel Poinsett – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Meksyku, doktor i pasjonat botaniki, który następnie sprowadził ją do kraju. W hołdzie dla niego, otrzymała ona nazwę poinsecja (z ang. poinsett). Stany Zjednoczone upamiętniły dzień śmierci Poinsetta i od połowy XVIII wieku, 12 września obchodzony jest „Dzień Poinsecji”. Z tej okazji Amerykanie obdarowują się Gwiazdami Betlejemskimi. Ten miły zwyczaj zyskuje również popularność w Europie.

Uderzająco piękna, kwitnąca zimą roślina została odkryta w Europie na początku XIX wieku. W 1804, przyrodnik Alexander von Humboldt odkrył lśniącą czerwoną Gwiazdę Betlejemską i przywiózł ją z podróży do Ameryki. W Berlinie, została skatalogowana i dostała nazwę botaniczną ‘Euphorbia pulcherrima’, „najpiękniejsza z euforbii”, którą w 1833 roku nadał jej botanik Carl Ludwig Willdenow. Rok później, Gwiazda Betlejemska została opisana przez doktora, chemika i kustosza w Muzeum Botanicznym w Berlinie, Johanna Friedricha Klotzscha, według dokumentu ‘Willdenow' herbarium.

Gwiazda – w bukiecie i jako roślina doniczkowa

Na początku XX wieku niemiecki emigrant w Ameryce, Paul Ecke zajął się promocją Gwiazdy Betlejemskiej – i tym samym rozpoczął jej wspaniałą, światową karierę. Zafascynowany czerwonymi roślinami rosnącymi koło jego farmy w Kalifornii, Ecke spróbował swoich sił w uprawie poinsecji. Odniósł sukces promując świeżo ścięte gałązki poinsecji jako roślinę Bożonarodzeniową. Jego syn, Paul junior, sprzedawał je podczas sezonu świątecznego w widocznych miejscach: na Bulwarach: Zachodzącego Słońca i Hollywoodzkim w Los Angeles. Jest to zacne miejsce urodzenia dla światowej gwiazdy. Kariera Gwiazdy Betlejemskiej, zatem zaczęła się w słynnej na całym świecie „Alei Sław”, w Hollywood.

Zachęcony sukcesem Gwiazdy Betlejemskiej w Hollywood, Ecke kontynuował uprawę poinsecji. Na swojej farmie w południowej Kalifornii, najpierw uprawiał poinsecję na wielkich polach, które następnie jako kwiaty cięte promował w ogrodach całego kraju. Produkcja na polach kwiatów ciętych została później w dużej mierze zastąpiona produkcją roślin doniczkowych. Sukces niemieckiej uprawy (około 1950 roku) sprawił, że Gwiazda Betlejemska może teraz przetrwać w ogrzewanych pokojach, czyli w warunkach, które początkowo były dla niej nie do przyjęcia.

Kultura współczesnej Gwiazdy Betlejemskiej

Jej wielkie kolorowe przylistki sprawiają, że Gwiazda Betlejemska jest najpopularniejszą rośliną doniczkową na świecie. W różnych rozmiarach, jako krzak lub na wysokiej łodydze, jako element dekoracyjny i na prezent, jest po prostu niezbędna w okresie przedświątecznym oraz podczas samego Bożego Narodzenia.

To nie przypadek, że poinsecje mają tak ozdobne, atrakcyjne kolory, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Powstawanie kwiatów i kolorowych przylistków, przemiana z zielonej rośliny w kolorowy okaz, zachodzi podczas dnia, gdy światło trwa mniej niż 12 godzin. W Europie Środkowej, ma to miejsce w połowie września. Kiedy kwiaty zaczynają powstawać, potrzeba siedmiu do dziewięciu tygodni zanim Gwiazda Betlejemska pojawi się w sklepie w całej swojej okazałości. obecnych czasach producenci poinsecji bardzo dokładnie sterują procesem rozwoju rośliny, tak by kwitła w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. W szklarni, zapewniają, że długość dnia i temperatury są „odpowiednie” i tym samym tworzą właściwe warunki dla tej kwitnącej zimą rośliny. To oznacza, że gwiazdy przybierają piękny czerwony kolor i w tym samym czasie mogą ofiarować swoim fanom kolorowy Adwent i Boże Narodzenie.

Swoim triumfalnym marszem dookoła świata, Gwiazda Betlejemska umocniła pozycję prawdziwej gwiazdy. Obecnie występuje w ponad 100 odmianach, przeróżnych kolorach, kształtach i rozmiarach oraz niezliczonej liczbie dekoracyjnych możliwości świecąc triumf za triumfem. Nic nie wskazuje na to by tak wspaniała kariera miała się zakończyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.