fbpx

eryk

30 lipca 2012

Brak komentarzy

Start Kwiaciarnia

Bukiet olimpijski

Bukiet olimpijski

bukiet olimpijski 07

Imponująca część artystyczna otwarcia  Igrzysk Olimpijskich w Londynie zakończona. Po przemarszu reprezentacji wszystkich uczestniczących krajów igrzyska otworzyła królowa Elżbieta II. Młodzi brytyjscy sportowcy zapalili znicz olimpijski. Czas rozpocząć rywalizację sportową! Pierwsze finały wyłaniające olimpijskich zwycięzców i ceremonie rozdania medali już za nami. Wszyscy sportowcy stający na podium oprócz medali otrzymają również bukiety kwiatów. Z jakich kwiatów będą wykonane? Kto jest projektantem bukietu olimpijskiego? Kto go wykona?

 

bukiet olimpijski 00

Zacznijmy od początku…

Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie już pod koniec 2010 roku rozpoczął poszukiwania firmy florystycznej, która zaprojektuje i zrealizuje dostawę bukietów oraz aranżacji florystycznych na londyńską olimpiadę. Była to wyjątkowa okazja dla firm z branży aby opracować i zrealizować bukiety, które będą wręczane dla sportowców podczas ceremonii dekoracji zwycięzców. Konkurs ofert dostępny był dla wszystkich firmy z branży florystycznej.

Firmy startujące w konkursie oprócz umiejętności projektowych i florystycznych musiały wykazać się też umiejętnościami logistycznymi. Zlecenie obejmowało 6700 identycznych bukietów na ceremonie dekoracji zwycięzców, które będą wręczane codziennie na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. Oprócz tego firma florystyczna ma przygotować 30 kompozycji na ceremonię otwarcia i zamknięcia  oraz 130 kompozycji do obiektów konferencyjnych.

Dyrektor generalny komitetu organizacyjnego Paul Deighton oczekiwał od florystów wizjonerskiego podejścia do wykonywanych zleceń, aby kwiatami jak najlepiej zaprezentować to co kraj gospodarzy ma do zaoferowania. Chciałby aby efekt końcowy był niezapomniany i stanowił pozytywne doświadczenia dla konkurujących sportowców i widzów na całym świecie. „Nie tylko szukamy dostawcy, który może sukcesywnie dostarczać najwyższej jakości bukiety kwiatów i organizacyjnie podoła temu zleceniu, ale także musi rozumieć, w jaki sposób nasze kwiaty będą prezentować się wizualnie podczas zawodów w Londynie w 2012. To wielka szansa dla firmy, która może zapewnić, że ich wzory będą żywe, współczesne, niezapomniane, wizjonerskie i uzupełnią markę London 2012.” Procedurę przetargową zamknięto 21.01.2011 r.

Autorem zwycięskiego bukietu jest znana angielska florystka Jane Packer. Kwiaty i zioła w bukiecie pochodzą od brytyjskich ogrodników i  wykonane są przez studentów florystyki z całego kraju.

bukiet olimpijski 06

Historia projektowania bukietu

„Bukiet Zwycięstwa” został zaprojektowany przez dyrektora kreatywnego Susan Lapworth. Bryła bukietu podzielona jest na odważnie, kolorowe kwadraty, które powinny odzwierciedlać logo London 2012. Są one oddzielone od siebie typowymi brytyjskimi składnikami żywności, które stanowią także eklektyczny zapach.

Kwiatem głównym w bukiecie są oczywiście roże: różowa Aqua, żółta – Illios, pomarańczowa – Marie Claire, zielona – Wimbledon. Jako dodatek dekoracyjny florystka wybrała rożne rodzaje ziół: angielską lawendę, rozmaryn, mięty i pszenicy. Najważniejszym celem dla projektanta było, aby wszystkie składniki bukiet pochodziły z upraw w Wielkiej Brytanii.

bukiet olimpijski 01

Założenia projektu

Bukiet z kwiaty od brytyjskich ogrodników, o wielkości 20 x 25cm, silnym oddziaływaniu wizualnym, odbijający energię London 2012. Trwałe odmiany, które będą odporne na zmienne temperatury (w tych miejscach nie ma urządzeń chłodniczych) oraz będą przenoszone przez osoby nie mające doświadczenia w pielęgnacji kwiatów.

bukiet olimpijski 02

Kwiaty

Kwiat róży – chociaż nie rodzimy, kojarzy się wszystkim jako typowy, brytyjski kwiat. Niestety ogrodnicy brytyjscy, mimo że posiadają wiedzę, nie produkują obecnie róż dla celów komercyjnych. Uprawę róż zlecono specjalnie dla tego projektu. Wybrano sprawdzone odmiany róż, które charakteryzowały się trwałością.

Zieleń

Wybrano zioła uprawiane przez brytyjskich ogrodników: lawendę, miętę i rozmaryn. Zapewniają one eklektyczny zapach ale jednocześnie, co jest bardzo istotne, nie wywołują reakcji alergicznej, jaką często powodują mocno pachnące kwiaty. Do ziół dodano pszenicę, źródła energii, nawiązującym do tematu Londyn 2012, który miał wpływ na cały proces projektowania.

bukiet olimpijski 04

Kolory

Wybrano jasny i wyrazisty motyw kolorów, które nie tylko odzwierciedla kolory używane w logotypach w 2012 roku, ale także w całych zawodach London 2012. To żywe połączenie kolorów tworzy efekt wizualny, który wzmocni także sportowca w momencie zwycięstwa.

bukiet olimpijski 03

Zdjęcia: www.jane-pacer.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.